Yenilikçi Girişimcilik Gelişim Programı Düzenlendi
2017-05-25 17:35:49

22-23 Mayıs 2017 tarihlerinde Fırat Kalkınma Ajansı Elazığ Yatırım Destek Ofisi koordinasyonunda düzenlenen Yenilikçi Girişimcilik Gelişim Programı’na Güven Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Nüket KÜÇÜKEL EZBERCİ, TÜSİAD’dan Ankara Temsilcisi Eray AKDAĞ, Genel Sekreter Ebru DİCLE ve Bölgesel Kalkınma Politikaları Bölümü Sorumlusu Ceren AYDIN ERGÜN katılım sağladı.

Programın ilk gününde, misafir katılımcılar, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut ÖZTOP ve Elazığ Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Abdulvahap YOĞUNLU ile birlikte Elazığ Valisi Murat ZORLUOĞLU, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN, Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin DEMİRDAĞ, Elazığ Milli Eğitim İl Müdürü A BAĞLITAŞ ve Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk ile görüşmeler gerçekleştirdi. Söz konusu görüşmelerde, ilin yatırım ortamı ve fırsatları, girişimcilik potansiyeli ve ilde yapılacak yeni yatırımlar değerlendirilmiştir.

Programın ikinci gününde, Fırat Kalkınma Ajansı – Fırat Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Fırat Girişim Kampı programına katılan girişimciler, iş fikirlerini TÜSİAD, Fırat Kalkınma Ajansı ve Fırat Teknokent yetkililerinden oluşan heyete anlattıkları bir etkinlik gerçekleştirildi. Yapılan görüşmeler sonucunda, girişimcilere iş fikirlerini hayata geçirmeleri yolları noktasında tavsiyeler verilmiş ve yatırımcı bağlantıları kurulmuştur. Programın devamında ise, söz konusu heyet Fırat Teknokent Müdürü Prof. Dr. Erhan AKIN’ı ve Teknokent bünyesindeki girişimcileri ziyaret etmiştir. Fırat Teknokent bünyesindeki girişimcilerle yapılan görüşmelerde de, girişimcilere yapacakları yatırımlarla ilgili tavsiyeler verilmiş ve kurulabilecek iş ortaklıkları için ilk temaslar oluşturulmuştur.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut ÖZTOP, Elazığ’ın ve özelde Fırat Üniversitesi’nin “yenilikçi girişimcilik” alanındaki potansiyeline dikkat çekti. Fırat Üniversitesi’nin Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleri başta olmak üzere pek çok alanda gerek akademisyen, gerekse de öğrenci düzeyinde girişimcilik yönündeki potansiyelinin ilimizin kalkınması için önemli bir kaldıraç olacağını belirten Mesut Öztop; “Kış aylarında Üniversitemiz ve KOSGEB ile işbirliği içinde Fırat Girişim Kampı etkinliğimizi tamamladık. Bu etkinlik kapsamında başarılı olan girişimci adaylarımıza sertifikaları verildi. Kampın son ama bence en önemli ayağı olarak da değerli hemşehrimiz Nüket Küçükel’in önderliğinde ve TÜSİAD işbirliğiyle girişimci-yatırımcı buluşması tertipledik. Girişimcilik faaliyetlerinde kişisel ve kurumsal iş ağlarına erişim olanakları, maddi desteğin çok ötesinde olabiliyor. Bugün de girişimcilerimiz böylesi değerli bir iş çevresiyle tanıştılar. Her bir girişimci ile birebir ve yakından ilgilenmek suretiyle rehberlik yapan ve önümüzdeki süreçte de Elazığ’ın bu potansiyelini geliştirmek üzere girişimcilerimizin takipçisi olacak Nüket Küçükel Hanımefendi başta olmak üzere TÜSİAD yetkililerine teşekkür ediyorum. Girişim kampı etkinliğinde birlikte çalıştığımız Üniversitemize ve KOSGEB’e de teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki aylarda benzer etkinlikleri diğer bölge illerimizde de devam ettireceğiz.” dedi.