ELAZIĞ BİYOGAZ TESİSİ FİZİBİLİTESİ YAYINDA
2017-05-09 08:46:33

Enerjide dışa bağımlı olan ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyeli oldukça yüksek olup, mevcut potansiyelin değerlendirilmesine yönelik talep ve ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bölgemizin de tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin bir sonucu olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından biyogaz konusunda önemli bir potansiyel barındırdığı düşünülmektedir. Bu potansiyelin somut bir şekilde tespiti, bölgemizde kurulacak bir tesis aracılığıyla biyogaz üretim olanaklarının değerlendirilmesi, elde edilen biyogazın enerjiye dönüştürülmesine yönelik imkanların ortaya çıkarılması ve bu alanda yapılabilecek kamu ve özel sektör yatırımlarına yol gösterilmesi amacıyla “Elazığ İlinde Biyogaz Üretimi ve Biyogazdan Enerji Elde Edilmesi” konusunda bir fizibilite çalışması yapılmıştır. Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi  (DAP) desteği ile yapılan çalışma kapsamında çalışma ile ilgili ilimizde bulunan  kamu, özel kesim ve STK’lar ile görüşülerek, ilimizde kurulabilecek biyogaz tesisisin teknik, mali ve ekonomik yapılabilirliği değerlendirilmiştir.

Söz konusu fizibilite ile Elazığ ilinde ortaya çıkan atıkların değerlendirilip enerji üretildiğinde elde edilecek enerjinin, dolayısı ile kurulacak tesislerin kapasitelerinin belirlenmiş ve bu kapasiteler ile kurulacak tesislerin lokasyonlarının tespit edilmiştir.

Biyogaz tesisi yatırımı yapmayı planlayan girişimcilerimiz için faydalı bilgiler içeren çalışmayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.