Coğrafi İşaret İstişare Toplantısı Yapıldı
2016-03-04 11:15:51

FKA Elazığ  Yatırım Destek Ofisi (YDO) koordinasyonunda yürütülen coğrafi işaret çalışmaları kapsamında  Vali  Yardımcısı Sayın Haluk ÇAKMAK başkanlığında bir istişare toplantısı düzenlendi.

Toplantıya ilimizdeki ilgili kamu kurum ve kuruluşları davet edilmiştir. Toplantıya 28 kişi katılmıştır. Yüksek katılım sağlanan toplantı Elazığ Vali Yardımcısı Sayın Haluk ÇAKMAK’ın gündeme ilişkin açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Elazığ YDO Birim Başkanı Abdulvahap YOĞUNLU gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, toplantının seyri ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra Elazığ YDO Uzmanı Mustafa Selim ÖZATAY coğrafi işaret konusunda katılımcıları bilgilendirmek için genel bir sunum yaptı. Sunumda coğrafi işaretin tanımı, kapsamı, başvuruda izlenecek yollar ve ilimizde izleyeceğimiz yollardan bahsedilmiştir. 

Elazığ’ın coğrafi işaret alınma potansiyeli olan ürünlerinin belirlendiği ve belirlenen ürünlerin coğrafi işaret tescilinin yapılması için yapılacak çalışmaların kararlaştırıldığı toplantıda, coğrafi işaret başvurusu için izlenecek yol haritası da kararlaştırıldı. Alınan karar doğrultusunda Elazığ’daki coğrafi işaret başvuru ve takip çalışmaları bundan sonra Fırat Kalkınma Ajansı Elazığ Yatırım Destek Ofisi koordinatörlüğünde ilgili kurumların temsilcilerinden oluşturulacak olan bir kurul tarafından yürütülecek.