ELAZIĞ BİLİM MERKEZİ AÇILDI
2015-05-29 15:43:49

Türkiye’nin 6. bilim merkezi olan, kamu ve özel teşebbüs desteği ile yapılan ilk merkez olma özelliğini taşıyan ‘Elazığ Bilim Merkezi’ törenle açıldı.

Açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU, Vali Murat ZORLUOĞLU, Milletvekili Şuay ALPAY, Belediye Başkan Vekili Asım NAZIRLI, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Erol ARCAKLIOĞLU,  Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.

Öğrencilerle beraber bilimsel gösterilerin sunulduğu programdan sonra konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut KAVRANOĞLU “Dünyada kalkınmanın, gelişmenin, süper güç olmanın altında yatan esas etken bilimdir, yetişmiş ve eğitilmiş insandır. Bu bilim merkezlerinin açılması, bizim bakanlığımızın önemli faaliyetlerinden birisidir. Bunu TÜBİTAK üzerinden yürütüyoruz. Yeni Türkiye’nin ekonomisinin esas dinamosu bilim, üniversite, AR-GE ve İnovasyon’dur. Bu bilim merkezlerini açarak yavrularımızın çok küçük yaştayken bilime heves etmelerini, bilim adamı olmaya özenmelerini ve merak etmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin ilk, Türkiye’nin ise 6. bilim merkezinin açılışını yaptıklarını belirten Vali Murat ZORLUOĞLU, “TÜBİTAK’IN öncülüğünde valiliğimiz, özel idaremiz, belediyemiz, üniversitemiz ve özel sektörümüz işbirliğiyle kurduğumuz Elazığ Bilim Merkezi çeşitli yönleri ile uhdesinde birçok ilki barındırmaktadır. Elazığ Bilim Merkezi bölgemizin ilk ve tek bilim merkezidir. TÜBİTAK’IN büyük şehirler dışında ilk destek verdiği şehrin Elazığ olması gurur vericidir. Bilim merkezimiz, yapımı esnasında şehrin birçok kesiminin işbirliğini de yansıtan örnek bir çalışma olmuştur. Bu işbirliği gelecekte yapılacak önemli işler için de hepimizi heyecanlandırmaktadır. Bilim merkezleri, çocukların erken yaşta bilim ile tanışması, bilim okuryazarlığı edinmesi, bilimsel düşünme, sorgulama, eleştirel yaklaşım becerilerini kazanması yönüyle özel bir öneme sahiptir. Çağdaş eğitim sistemlerinde çocuklar ve gençler hatta yetişkinlerin öğrenme ortamları yalnızca okullar değildir. Okullar dışında bilim merkezleri gibi destekleyici yapılar eğitim sistemine önemli katkılar sağlamaktadır. Eğitim hayatında okuma ve dinleme yoluyla öğrenen çocuklar, bilim merkezlerinde izleyerek, deney yaparak ve hatta deneyin bir parçası olarak öğrenebilmektedirler” diyen Vali ZORLUOĞLU, Elazığ Bilim Merkezinin kurulmasında başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve TÜBİTAK Başkanlığı olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Milletvekili Şuay ALPAY ise Bilim Merkezinin önemine değinerek Bilim Merkezinin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Erol ARCAKLIOĞLU ise “Türkiye’de ilk önce büyük şehirlere bilim merkezlerinin kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirterek, Elazığ Bilim Merkezi’nin, kamu ve özel teşebbüsün desteğiyle yapılması sayesinde birçok büyükşehirden önce açıldığını” söyledi.

Protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek Bilim Merkezinin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra katılımcılar Bilim Merkezini gezdi.